FAQs

מה זה קול עמי?

קול עמי - האקדמיה למנהיגות עממית יהודית, שנכנסת כעת לשנתה השלישית, היא מחנה קדאם צבית (שישה תכניות הכנה קדם צבאית) המיועדת לשומרי בתי ספר מישראל ומחוצה לה.

 

התוכנית, המנוהלת על ידי הסוכנות היהודית ועובדת עם מסע, פועלת מסוף אוגוסט ועד סוף פברואר. היא מאושרת על ידי משרד החינוך וצה"ל והיא חלק מרשת המכינות אופק.

מהן מטרות התוכנית?

 • פיתוח עמיות יהודית

 • פיתוח מנהיגות

 • אהבת הארץ

 • חיזוק הציוני היהודי

 • הכנה לשלב הבא (צה"ל, לימודים וכו ')
   

היכן מבוסס קול עמי?

לקול עמי יש חמישה שלוחות ברחבי הארץ. (המשתתפים נותנים את העדפתם לאיזה מיקום הם מעוניינים להגיע לפני תחילת המהינה, אולם הצוות מקבל את ההחלטה הסופית). (המיקומים עשויים להשתנות).

1. קרית יערים - כפר הנוער של הסוכנות היהודית נמצא עשרים דקות מירושלים

2. קרית ענבים - קיבוץ נמצא עשרים דקות מירושלים

3. קיבוץ בחן - קיבוץ נמצא שלושים דקות מנתניה

4. כרמיאל - ממוקם בכפר ילדים כרמיאל.

5. מגדל עוז - שותפות עם בני עקיבא עולמי

מה עושים בקול עמי?

לימודים: לוח הזמנים הרגיל של השבוע מתמלא בשיעורים העוסקים בציונות, היסטוריה יהודית, פילוסופיה, עברית, פוליטיקה ומען ישראל. יש גם שיעורים בנושא תלמוד, מגדר, דינמיקה קבוצתית וכישורי מצגת.

 

ועדות: חלק גדול מהאחריות לתפעול היום-יומי של כל סניף ניתנת למשתתפים, שבוחרים לאיזו ועדה הם רוצים להצטרף בתחילת התוכנית. לכל ועדה, בליווי איש צוות, יש מספר אירועים לתכנון ואחריות במהלך ששת החודשים.

הוועדות כוללות: שבת ותרבות, הכנת צבא, טיולים (טיולים), יח"צ, גיוס, שירות קהילתי, חינוך וניהול.

 

ימי עיון וטיולים: ששת החודשים מנוקבים בסמינרים רגילים של שלושה שישה יום וטיולים ברחבי הארץ. המשתתפים עוזרים לתכנן ולהריץ היבטים רבים בכל טיול, כולל מציאת אירוח, בניית אלמנטים חינוכיים, בישול, ניווט וסידור דוברי אורחים.

 

הסמינרים כוללים: שבוע ניווט, שבוע יהודה ושומרון, שבוע נחלים ליהדות, סמינר עם יהודי, שבוע הכנה לצבא, טיול במדבר ושובוק ישראל (טיול סופי של שבועיים מצפון לדרום ישראל שתוכנן כולו על ידי המשתתפים).

 

שירות קהילתי: בכל סניף ישנם בין יום ליומיים התנדבות בכל שבוע. המיקומים כללו הוראת אנגלית, חונכות, עבודה חקלאית, בתי אבות, גני ילדים וביקור בבתי חולים.

ישנן אפשרויות שונות בכל סניף. לדוגמא, עיריית טבריה ביקשה במיוחד שמשתתפי "קול עמי" יתנדבו בבתי ספר רבים ככל האפשר בהוראה וחניכה בשיעורי אנגלית. לעירייה יש קשר חזק מאוד לקול עמי ורואה במשתתפים מודלים לחיקוי פוטנציאליים לצעירי טבריה.

 

הכנת הצבא: מטרה מרכזית של התוכנית היא להבטיח שלאותם משתתפים שנכנסים לצה"ל יש שירות משמעותי ככל האפשר. לפיכך, קיימות שיעורים ופעילויות הנוגעות למגוון רחב של נושאים הנוגעים לשירות צבאי לרבות אתיקה, מנהיגות ומבנה צה"ל.

שלוש פעמים בשבוע מתקיימים שיעורי אימון גופני לכל המשתתפים. השיעורים מנוהלים על ידי אנשי מקצוע כמו גם לפחות שיעור אחד בשבוע המנוהל על ידי המשתתפים.

כל המשתתפים משתתפים גם בשתי ריצות של 10 ק"מ לאורך כל התוכנית שלשמן הם מתאמנים לפני כן.

 

מאיפה המשתתפים מגיעים?

ישנן שלוש קבוצות עיקריות בתוכנית:

 1. ישראלים נרשמים לצבא במרץ שלאחר מכן.

 2. משתתפים מחו"ל שלוקחים שנת פער, הופכים ל"חיילים בודדים "או שהם עולי חדש.

 3. האוסטרלים המשתתפים בתכנית שנת הפער של IBC (Israel By Choice) שיש להם אפשרות לבלות את שלושת החודשים האחרונים בתוכנית העשרה חודשים שלהם ב"קול עמי ". משתתפים אלה חוזרים לאוסטרליה בדצמבר, באמצע ששת החודשים.

 

לכל מיקום יש 40 משתתפים לכל היותר. כשני שליש הם ישראלים והשאר מחו"ל.

 

באיזו שפה נמצאת התוכנית?

התוכנית מחולקת לשני חלקים שלושה חודשים. שלושת החודשים הראשונים של התוכנית כוללים באנגלית ושלושת החודשים האחרונים כולו בעברית.

 

יתכן שבעתיד תהיה אפשרות לסניף אחד של התוכנית להישאר באנגלית למשך ששת החודשים, תלוי בצרכים של המצטרפים מחו"ל.

 

קיימת אפשרות לשכר לימוד עברית לדוברי אנגלית לאורך כל התכנית על מנת להבטיח שהם ברמה מתאימה ברגע שהתכנית עוברת לעברית.

 

איפה אתה גר דה ?

המשתתפים יהיו בחדרים שבין שלוש לחמישה עם שירותים ושירותים צמודים.

כל הארוחות נאכלות באופן קהילתי ובדרך כלל אוכלות ארוחות ערב וארוחות שהוכן על ידי המשתתפים. בדרך כלל אוכלים את ארוחת הצהריים בחדר האוכל של הקיבוץ / כפר הנוער, או שמכניסים ארוחת צהריים מוגשת.

הכשרות נשמרת בקפידה על כל הסניפים וכל הפעילויות.

 

איך נראית הקיום הדתי בקול עמי ?:

המשתתפים שומרי מצוות וחילונים כאחד. עבור רבים מהם זה מהווה פורום ייחודי להכרות עם חלק מהאוכלוסייה שעוד לא באו איתם במגע.

שמירת השבת נשמרת בכל המרחב הציבורי. קבלת שבת מתקיימת עם כל הקבוצה ומי שרוצה להגיע לשירותים מצליח למצוא בתי כנסת רבים במרחק הליכה.

מה הייתי עושה בסופי שבוע ובתקופות חופשה בחינם ?:

במהלך סופי שבוע וחופשות חופשיות המשתתפים חופשיים לתכנן את עצמם. אנו מעודדים את המשתתפים הישראלים לארח את המשתתפים מעבר לים. זו הדרך הטובה ביותר להעמיק את החברויות ולהגדיל את ההיכרות שלך עם החברה הישראלית. תוכלו גם להקדיש זמן לבילוי ברחבי הארץ בעצמכם ולבקר חברים ויחסים.

אם למשתתפים אין תוכניות לשבת או חופשה, צוות המכינה יעזור להם. תלוי במיקום הקמפוסים יתכן ואפשר להישאר במכינה בשבת או בחופשה, אך זו אינה אפשרות בכלל הקמפוסים.

האם יש במקום אחר שאוכל לקבל מידע נוסף?

טופס יצירת קשר

פייסבוק: KolAmiMechina

INSTAGRAM: kol_ami_mechina

 • Facebook - Black Circle
 • Instagram - Black Circle