top of page

שאלות נפוצות

מכינת קול עמי: 

המכינה למנהיגות ועמיות יהודית, נכנסת לשנה ה12 שלה, הינה מכינה קדם צבאית למסיימי י"ב ישראלים ומחו"ל. התוכנית מופעלת על ידי הסוכנות היהודית ועובדת עם ארגון ב"מסע", פועלת מסוף אוגוסט עד סוף פברואר. התוכנית מאושרת על ידי משרד החינוך וצה"ל.

 

מטרות התוכנית:

 • פיתוח תחושת עמיות יהודית

 • פיתוח מנהיגות 

 • חינול לאהבת הארץ 

 • חיזוק הזהות היהודית והציונית

 • הכנה לשרות משמעותי  (בצה"ל, ובקמפוסים ובקהילות יהודיות בחו"ל)

מיקומים:

למכינות קול עמי שבע שלוחות ברחבי הארץ. המשתתפים בוחרים את העדפותיהם למיקום לפני תחילת המכינה, ואז מרואיינים בהתאם למה שבחרו. 

 1. קריית יערים- כפר נוער של הסוכנות היהודית במרחק עשרים דקות מירושלים

 2. בחן - קיבוץ בעמק חפר, 20 דקות מנתניה

 3. בית רימון - קיבוץ בגליל - שלוחה שהייחוד שלה הוא שמיועדת לישראלים ועולים חדשים

 4. קריית ענבים - קיבוץ במרחק עשרים דקות מירושלים - שיתוף פעולה עם תנועת נע"ם

 5. עמיר - קיבוץ בגליל עם נוף לחרמון - שיתוף פעולה עם גליל עליון

 6. מגדל עוז - קיבוץ בגוש עציון - שיתוף פעולה עם בני עקיבא עולמי 

תוכנית הלימודים:

למידה: הלו"ז השבועי מלא בשיעורים על ציונות, היסטוריה יהודית, פילוסופיה, עברית, פוליטיקה והסברה ישראלית. ישנם גם שיעורים על תלמוד, מגדר, דינמיקה קבוצתית וכישורי עמידה מול קהל.

 

וועדות: הרבה מהאחריות בתפעול היום יום של כל שלוחה ניתנת למשתתפים, שבחרו באיזה וועדה הם רוצים להיות בתחילת התוכנית. כל וועדה, בליווי איש צוות, אחראים על מספר אירועים שהם צריכים לתכנן ולהיות אחראים עליו במהלך החצי שנה. הוועדות כוללות- וועדת שבת ותרבות, וועדת הכנה לצה"ל, טיולים ומסעות, הסברה, גיוס, עשייה קהילתית, חינוך וניהול.

 

סמינרים וטיולים: החניכים לוקחים חלק בתכנון ואף בניהול היבטים רבים בטיול כולל מציאת מקומות לינה, עיצוב התוכן החינוכי, בישולים, ניווטים  וארגון הרצאות אורח. הסמינרים כוללים- שבוע ניווטים, סדרת יהודה ושומרון, סדרת עמיות, סדרת הכנה לצה"ל, וחובק ישראל (שבועיים של סיור לימודי בסוף המכינה שבמהלכם מגיעים מהצפון עד הדרום, כאשר הסיור כולו מתוכנן על ידי החניכים)

 

מעורבות קהילתית: בכל שלוחה יש בין יום ליומיים של התנדבות בשבוע. זה כולל לימוד אנגלית, שיעורים פרטיים, חקלאות, בתי אבות, גנים וביקור בבתי חולים. פרטים מדוייקים בשלוחות. 

 

הכנה לצבא: 

 הכנה פיזית ומנטלית לשרות משמעותי בצה"ל. לכן, ישנם שיעורים ופעילויות בנושאים מגוונים הנוגעים בהכנת החניכים לשרות הצבאי כגון שיעורי מורשת, מנהיגות והכרות עם הצבא.
פעמיים בשבוע יש מד"סים לכל המשתתפים, המועברים על ידי אנשי מקצוע בנוסף למד"ס שבועי שמועבר על ידי חניך. כל המשתתפים לוקחים חלק בריצות של 5-10 קילומטר במהלך התוכנית, כאשר הם מתאמנים לזה במהלך המכינה.

.

 

מאיפה מגיעים המשתתפים?

לכל שלוחה יש מקסימום 50 משתתפים, כאשר 3\2 ישראלים ו3\1 חולניקים.

ישנם שלוש קבוצות עיקריות:

 1. ישראלים שעתידים להתגייס במרץ

 2. חולניקים שלוקחים שנת GAP, או כאלו שיתגייסו כחיילים בודדים או כאלו שעושים עלייה - מכשלושים מדינות בעולם

 

באיזה שפה התוכנית?

התוכנית מפוצלת לפרקים של שלושה חודשים. שלושת החודשים הראשונים של התוכנית קורים באנגלית, ושלושת החודשים השניים קורים בעברית. בשלוחות בחן וגליל התוכנית נשארת באנגלית לכל אורך התוכנית בהתאם לצרכים של החולניקים.

מהם ​תנאי המגורים:

המשתתפים יגורו בחדרים שיאכלסו בין 3-5 אנשים, עם שרותים ומקלחת בכל חדר. כל הארוחות נאכלות יחד, כאשר ארוחות בוקר וערב מבושלות על ידי החניכים. ארוחת צהריים בדרך כלל מתקיימת  בחדר האוכל של הקיבוץ\כפר הנוער או שמקבלים קייטרינג למכינה. בכלל השלוחות והפעילויות שומרים על כשרות.


מה הרמה הדתית בקול עמי?

המכינה מכוונת למרחב יהודי המאפשר שוני ומגוון בתוך קבוצה החיה יחד ומתנהלת יחד. ישנם משתתפים דתיים וחילוניים. לרובם זהו פורום ייחודי שמאפשר להם להכיר את האוכלוסייה שהם לא בהכרח התערו בה לפני כן.  במרחב הציבורי שומרים שבת. קבלת שבת נעשית יחד עם כל הקבוצה ואלו שחפצים להתפלל בבית כנסת ימצאו כאלו במרחק הליכה מהמכינה.​

מה אעשה בסופי שבוע החופשיים וזמני חופשה?

במהלך סופי השבוע החופשיים וחופשות, המשתתפים רשאים ליצור לעצמם תוכניות. אנו מעודדים את המשתתפים הישראלים לארח את חבריהם החולניקים. זו הדרך הטובה ביותר להעמיק חברויות ולהגדיל את ההכרה שלהם עם החברה הישראלית. בנוסף, תוכלו לקחת את הזמן לטייל בארץ לבד ולבקר חברים. 

יש לי דרכון ישראלי או ההורים שלי ישראלים. האם אהיה חייב להתגייס לצה"ל?

בעוד שכל מקרה הוא שונה וחובה עליך להתייעץ עם הקונסוליה המקומית שלך, בדרך כלל רק אזרחים נדרשים להתגייס. מי שיש לו אזרחות ישראלים או הורים ישראלים חייב לקבל פטור מהצבא לפני שמגיע לארץ ולמכינה.

bottom of page